EN

Dygresja bosonogiego na temat masażu

13 Listopada 2012   |   Kategoria:Zajęcia i nauka

   |   Read in English    |   czytaj po polsku

Postanowiłem zejść  po pracy na tutejszy zielony  taras aby napić się jaśminowej herbaty i coś przekąsić. Przysiadła się do mnie pani , która wczoraj przyleciała z Indii. Po zjedzeniu makaronu z pomidorami zaczęła czytać przewodnik po Nepalu, chyba zaznacza ciekawe miejsca do zwiedzenia. Siedzimy pod parasolem chroniącym nas przed „żarówką z nieba”. Pani wyciąga z torby palma i grzecznie pyta mnie, czy nie będzie mi przeszkadzało jak  włączy muzykę Chopina. Grzecznie odpowiadam ależ nie, ja też lubię muzykę Chopina, nie wiem co to za utwór, ale jest bardzo nastrojowo w tych ”niezwykłych okolicznościach przyrody”.

Nastrój udziela i się na tyle, że zaczynam na swoim laptopie pisać dygresję o masażu. Po tygodniu pracy w klinice jestem już rozpoznawany przez tutejszych mnichów, często widują mnie jak przechodzę przez główny plac ze swoim czeronym stołem do masażu, to bardzo miłe kiedy do mnie machają ze świątyni. Niektórzy przychodzą do hotelu, pokój 302 to teraz pokój masażysty i rezerwują termin masażu :)  

                                                                                                  

W Klinice Benchen przeprowadzane są zabiegi akupunktury. Moje koleżanki z grupy muszą być zakochane w akupunkturze, wykonują swoje  zabiegi znakomicie. Ja często odrywam się od igieł, uciekam w pracę manualną z pacjentem lub masuję. Obcując przez dwa tygodnie  z akupunkturą analizuję  analogie akupunktury do masażu. W każdym moim masażu leczniczym podstawowym założeniem jest opracowywanie punktów i kanałów leczniczych, które najczęściej kojarzone są  właśnie z akupunkturą.  W akupunkturze używane są  specjalne igły, natomiast moimi narzędziami w pracy masażysty są moje ręce. Ja te punkty  głaskam, uciskam, wałkuje, oklepuje szczypię i stymuluję na wszelkie sposoby aby uzyskać  właściwy efekt w czasie całego zabiegu. W zaplanowanym  masażu  nie ma kanałów i receptorów  przypadkowych. Moim zdaniem masaż leczniczy w pełnym tego słowa znaczeniu łączy w sobie element  zdrowotny i relaksacyjny. Przykładem takiego masażu może być lecznicza refleksoterapia stóp. To mój ulubiony masaż i najczęściej polecany przeze mnie w moim gabinecie we Wrocławiu. 


Ale podam przykład z mojej prkatyki pacjenta, który skarży się na ból kręgosłupa lędźwiowego, taki problem może mieć kilka przyczyn. Oczywiście wywiad i diagnoza wskaże  co jest głównym patogenem tego problemu.  Jeżeli problem powstał przez wnikniecie zimnego wiatru lub zimnej wilgoci do ciała z zewnątrz np. w wyniku przepracowania i wychłodzenia na powietrzu. Wtedy najczęściej polecam masaż leczniczy kręgosłupa lub masaż chiński Tui Na.   

Ale jeżeli pacjent  z tym samym problemem miał w ostatnim czasie dużo pracy i stresującą sytuację np.  z powodu choroby najbliższej osoby, wtedy inny patogen powoduje ból pleców i polecę temu pacjentowi leczniczą refleksoterapię stóp.

 

Tak dobrany masaż już jako pojedynczy zabieg daje zadowalający efekt leczniczy. W moim gabinecie trzy masaże to już w ostrych przypadkach cała seria kończąca terapię leczniczą.  W obu masażach leczniczych  czas całego zabiegu i dotyk terapeutyczny uzupełnia potrzebny relaks. To moja krótka dygresja na temat analogii akupunktury do masażu leczniczego. Oczywiście temat jest otwarty i zapraszam do dyskusji :) Pozdrawiam!

 

 

 

 

English version soon :)

Skomentuj wpis

*
*

* - Pola wymagane

Autor:bosonogi terapeuta | 2012-11-16 12:39:37

Hej :)) Gdyby nie tęsknota za najbliższymi chyba bym tu został. Pacjentów też mam tutaj już sporo :) Jestem bardzo zadowolony z tutejszego pobytu... Niedługo we Wrocku i mam dużo do pogadania. See you :)

Autor:Andrzej Sobczak | 2012-11-16 11:33:22

No ładnie ładnie. Już szykuję ci nowego klienta po powrocie na masaż kręgosłupa. Tu k... zimno strasznie :-) Ty to masz życie. Pieprz i wanilia...

Autor:bosonogi terapeuta | 2012-11-15 14:04:36

Dziękuję i pozdrawiam od całej naszej grupy hej:)

Autor:Marta Niziol | 2012-11-14 09:39:00

: ) super się to czyta - dzięki i powodzenia we wszystkim.
© 2009 Naturoterapia Wrocław, Adrian Lewandowski
Gabinet Masażu i Refleksoterapii "Naturoterapia" we Wrocławiu
Realizacja: Hotel NETWORK
Powered by: CMS dla hoteli